Díl třetí - Kšíry jsou základ

Uzavřená křídla ve spolupráci se serverem Ararauna.cz vám přinášejí další díl našeho nepravidelného seriálu o volnoletectví, tentokrát na téma "Kšírky jsou základ"

Kšírky jsou základem pro socializaci vašeho papouška. Jsou též základem případného volnoletectví. S papouškem a kšírkama se tedy musí velice opatrně. Stačí jedna chyba ze strany majitele, a papoušek může v kšírky zcela ztratit důvěru a proces nápravy je mnoho násobně těžší, než kdy předtím.

gallery

gallery

Papouška učíme na kšírky již od malička, s citem a velkou dávkou trpělivosti, abychom ho nevystavovali žádnému stresu a kšírky mu nezprotivili. Čím dříve začneme, tím lépe. Trpělivě mu již od mala kšírky ukazujeme, opatrně navlékáme na hlavičku. Jeden z doporučených a ověřených postupů je ten, že kšírky svým mláďatům představí již samotný chovatel, od kterého si chceme papouška pořídit. V takto mladém věku většinou není s papoušky problém a ti si velmi rychle zvyknout. Samozřejmě jakmile se papoušek dostane do našich rukou, je třeba poctivě natrénovat nasazování kšírků, aby s tím nebyl problém například v pozdějším věku papouška. Takový způsob může být například ten, že papouška při pomalém a opatrném nasazování odměňujeme, tím co má rád - například máčený piškot. Můžete také vyzkoušet metodu, kdy nastavíte papouškovi odměnu před díru z kšírků pro nasazení na hlavu a onen papoušek chce vlastní vůli sám prostrčit hlavičku, aby se dostal k odměně. Další podobnou metodou je použití tzn. targetu, kdy papoušek nejde za viditelnou odměnou, ale za targetem, na který je naučený. Až se naučí sám prostrkávat hlavičku otvorem, můžeme target vynechat a odměňovat papouška za prostrčení hlavičky.

Každý papoušek vám bude po krátkém čase vděčný za procházku venku a upevní to vztah mezi vámi.

Oblékání kšírek - Sára

Oblékání kšírek - Elinka

.

Upozornění: Všechny zde uvedená videa jsou ilustrativní, jakým způsobem je možné kšírky nasadit a sundat. Ukázka byla pořízena na papoušcích, kteří kšírky oblékají bežně a věnují se volnoletectví. Proto je možné je filmovat venku. Pokud s kšírky začínáte, je nutné toto provádět v uzavřeném prostoru a nejlépe tam, kde to papoušek dobře zná. Je dost pravděpodobné, že se jich bude z počátku bát a bude odlétávat pryč. Myslete na bezpečnost vašeho papouška.

Sundání kšírek - Elinka

Sundání kšírek - Sára

.

Cílem takových procházek s papouškem je především to, že se adaptuje na vnější podněty, zvuky, oblohu, jiné ptáky, letadla, auta cyklisty, běžce a mnoho dalších vjemů.

Naprosto drtivá většina papoušků ulétne jen proto, že se leknou vnějšího podnětu, který neznají, a proto cílem těchto procházek je papouška na všechny tyto podněty co nejdůkladněji připravit. Základem jsou kvalitní kšírky správné velikostí a s certifikací všech spojů. Papoušci kšírky velmi rádi koušou a kvalita spojů je proto velmi důležitá.

gallery

gallery

Papouška na kšírkách venku vždy velmi bedlivě hlídáme, nenecháváme v žádném případě bez dozoru. Velmi velkou pečlivost věnujeme upěvnění kšírků a zejména jejich držení - v žádném případě konec kšírků nedržíme v ruce, ale smyčku máme kolem zápěstí, aby při naší případné kolizi papoušek neulétl. Není nic horšího než ulétvnuvší papoušek s kšírkami, protože hrozí reálné nebezpečí zamotání papouška do větví stromu. Důležité je také se vyvarovat upevňování konce kšírků formou zaháknutí, například ke konci bidla, kdy papoušek může jednoduše škubnout a konec kšírků se vyvleče.

I v zimních měsících, kdy za chladného počasí nechodíme ven, musíme nasazovat kširky, aby to papoušek nezapomněl.

gallery

gallery

Věříme, že se vám toto povídání o kšírkách líbilo, a snad i někomu pomůže v budoucím tréninku. Je nutné si ovšem uvědomit, že každý papoušek je individální a co platí na prvního, nemusí platit na druhého. Proto vždy k tréninku přistupujte pomalu a sledujte reakce papouška. Příště se můžete těšit na další díl pod názvem "Výběr místa tréninku".

 

<< Díl druhý - Pořízení papouška        Díl čtvrtý - Výběr místa tréninku >>

zpátky nahoru